Когато си помислим за Коледа в немски стил, вероятно всеки от нас се сеща за немски коледен базар, за ароматна и топла чаша греяно вино или пък за вкусен и обилно поръсен с пудра захар щолен. Да, немските коледни базари са толкова очарователни и известни на целия свят! Разбира се България не прави изключение. В настоящата статия, ще разкажем за немските култура, традиция и обичаи за това как се отбелязва Коледа в Германия.
Подобно на България и в Германия Рождество Христово е един от любимите празници на малки и големи. Голяма част от традициите и обичаите съвпадат или си приличат с тези, които спазваме в България.
Приготовленията за Рождество Христово в немските семейства, започват от начало на месец декември, дори има наименование за този период и то е “Адвент”. Тогава хората започват да се подготвят за предстоящия празник, да украсяват домовете си и коледните дървета, както и да приготвят коледни лакомства. Думата „Адвент“ идва от латинската дума „Adventus“, която означава „пристигане“. Първата неделя от Адвента бележи началото на Коледния сезон. Адвентът е съпроводен с доста символизъм и традиции, най-популярните, от които са Адвент венците и Адвент календарите.
Традицията за адвент венците гласи, че във всеки дом трябва да се направи коледен венец, в който да се поставят четири големи свещи. Всяка неделя до Коледа, цялото семейство се събира на празничен обяд. През първата неделя от Адвент се запалва първата свещ, през втората неделя – втората свещ и така до четвъртата неделя, когато вече и четирите свещи горят. Това е един чудесен повод семейството да прекарва повече време заедно! В немските магазини и базари, ще откриете готови Адвент венци с четири свещи, които са с различна големина. Първо се пали най-голяма свещ, след нея следващата по големина и до неделята на Рождество Христово и четирите свещи са вече с еднаква височина.
Разбира се, украсената коледна елха е неизменна част и от немските традиции. Твърди се, че именно от Германия тръгва традицията за украсяване на коледна елха. Първоначално коледните елхи са кичени с плодове и бонбони и само по-заможните семейства са можели да си ги позволят, но в днешно време украсените коледни дръвчета са във всяка къща. Коледната елха е един от най-популярните символи на Коледата.
В Германия, неизменна част от празника са и подаръците. Немците и техните деца, не очакват Дядо Коледа на 25 декември, а на Никулден, 06 декември. Вечерта на 05 декември, децата старателно почистват обувките или ботушите си, пъхат в тях своите писма до Дядо Коледа и ги изнасят пред вратата на домовете си. През нощта Свети Николаус (Дядо Коледа) идва и ги пълни с различни лакомства. Светецът Свети Николай (Свети Николаус) е закрилник на децата, така че не е случайно, че именно той посещава малчуганите в Германия.
Традицията повелява дребните подаръчета за семейството, както и коледната украса да са закупени от коледния базар. Немските коледни базари са много красиви, украсени с различни играчки, лампички и са истинска атракция, както за местните, така и за чужденците, решили да посетят Германия по Коледа. Освен подаръци и украси, на коледните базари се предлагат традиционни немски ястия, ароматно греяно вино, десерти, както и развлекателна програма за малки и големи. В Германия Коледа е немислима без коледен базар!
Важна част от семейните традиции през коледния сезон са грижливо пазените и предавани от поколение на поколение рецепти. И преди всичко това са рецептите за приготвяне на любимите на всички коледни лакомства като курабийки, джинджифилови сладки, немски коледен щолен и много други.
Традиционното основно немско ястие на празничната трапеза на 25 декември е пуйка с кисело зеле или пък с картофи и червено цвекло. В Германия няма традиция да се пости, нито пък да се слагат нечетен брой ястия на масата.
Навсякъде по света Коледа е любим християнски празник, който събира семействата, който стопля сърцата на хората, кара ни да потърсим доброто в нас и да покажем на света, че го има. Коледа е любов, а любовта е за споделяне!