Захарният диабет е хронично заболяване, което се появява в резултат от нарушена обмяна на веществата и е едно от най-често срещаните заболявания сред германците. Страдащите от диабет имат повишено ниво на глюкоза в кръвта. Глюкозата служи за производството на енергия и може да влезе в клетките само в присъствието на достатъчно количество инсулин. Инсулинът се произвежда в задстомашната жлеза – панкреаса. След прием на храна кръвната захар се повишава и именно инсулинът е този, който има свойството да я регулира. Инсулинът спомага за процеса на повишаване на енергията, като позволява глюкозата да се усвои от клетките в човешкия организъм. Така работи обмяната на веществата при здравите хора, които не страдат от диабет.
При диабетиците има пълна или частична липса на производство на инсулин от панкреаса. Някои хора имат наследствено предразположение към диабет, а други се разболяват в следствие на нездравословен начин на живот.
Типове диабет
Срещат се два основни типа захарен диабет, като всеки има своите особености. От кой тип е диабетът могат да установят единствено медицински лица, след като направят съответните изследвания. Установяването на това от кой тип е диабетът е от изключителна важност при назначаването на лечение.
Диабет от тип 1
Диабет от тип 1 е инсулинозависим, т.е. в организма на хората, имащи диабет тип 1 се образуват вещества – антитела, които пречат на панкреаса да произвежда инсулин. Глюкозата от кръвта не може да влезе в клетките и се натрупва в организма. Кръвна захар е висока и на гладно и след прием на храна. В този случай е задължително да се инжектира инсулин. Този тип диабет се проявява при млади хора или дори още в детска възраст.
Установените причини за появата на диабет от тип 1 са:
- Генетична предразположеност – 5% е вероятността детето да страда от диабет, ако само единият родител страда от болестта и 20%, ако и двамата родители имат диабет;
- Вирусни инфекции – възможно е да се отключи диабет вследствие на комбинация от генетична предразположеност и вирусна инфекция;
- Автоимунни реакции – при автоимунното заболяване се образуват антитела срещу собствените тъкани на организма, което естествено води до това, че процесите в организма не работят както трябва. При диабета антителата унищожават т.нар. бета-клетки, които са необходими за производството на инсулин.
Диабет от тип 2
Диабет от тип 2 се среща най-често сред възрастни над 40 години, но не е изключено да се появи и при по-млади хора, включително и деца. В този случай панкреаса произвежда инсулин, но поради различни причини той не може да се усвои от организма и нивата на кръвната захар отново са повишени. Въпреки че наследствените фактори не могат да бъдат напълно изключени и при тип 2, те не са решаващи за появата на заболяването. В случая с тип 2 начинът на живот е ключов фактор.
Причини за появата на диабет от тип 2 могат да бъдат:
- твърде малкото движение;
- консумирането на твърде много мазна храна;
- затлъстяване;
- високо кръвно налягане (вследствие на предишните 3 причини);
- метаболитни нарушения.
Захарен диабет от тип 2 може и трябва да бъде предотвратен със здравословен начин на живот.
Симптоми
Разбира се, не е възможно да се установи повишено ниво на кръвната захар без да се направят необходимите изследвания. Въпреки това има симптоми, които могат да показват диабет дори без измерване на нивото на кръвната глюкоза:
- Мигреноподобно главоболие;
- Често уриниране, включително през нощта;
- Прекомерна жажда и сухота в устата;
- Драстична загуба на тегло в рамките на няколко седмици;
- Усещане за слабост и умора, както и намаляване на работоспособността;
- Ацетон в издишания въздух;
- Сърбяща, суха кожа, особено в областта на гениталиите;
- Силен косопад;
- Инфекции на кожата и пикочните пътища;
- Трудно заздравяващи рани по тялото;
- Зрителни смущения.
В редица случаи може да няма никакви оплаквания от страна на пациентите, но при изследване да се окаже, че са повишени нивата на кръвната захар, Диабетът може да бъде диагностициран с истинска сигурност само с помощта на определени методи за измерване.
Рискове за хората, които страдат от диабет
Ако заболяването не бъде разпознато или бъде лошо контролирано, основните последици са следните заболявания:
- Сърдечно-съдови заболявания: много диабетици имат високо кръвно налягане и поради това са още по-податливи на сърдечносъдови проблеми, отколкото тези без заболяване. Дори ако високото кръвно налягане е съществувало от години преди диагностицирането на диабета, то трябва да се измерва постоянно от лекар и от засегнатото лице.
- Увреждане на нервите в крайниците: както кръвоносните съдове, така и нервните клетки се дразнят от постоянно високото ниво на глюкоза в кръвта. Глюкозата, която плува непреработена в кръвта, се отлага по стените на нервните клетки и по този начин ги блокира. В резултат на това болката може да се възприема само в ограничена степен, особено чрез стъпалата на краката.
- Увреждане на бъбреците: бъбреците са с нарушена първоначална филтрираща функция. В тежки случаи това може да доведе до бъбречна недостатъчност. Тогава засегнатите трябва да се подлагат на редовна диализа.
- Увреждане на зрението: първоначално назовано като симптом, това също може да бъде дългосрочна последица от нелекуван или недобре лекуван диабет. Зрението може да се влоши дори до степен на слепота.
Как да се грижим за човек, който страда от диабет?
Задачата на болногледача е да:
- напомня на пациента да приема редовно лекарствата си;
- да знае какво количество лекарства има клиентът и как трябва да се съхраняват, например инсулинът се съхранява в хладилника;
- да умее да разпознава и тълкува признаците на хипергликемия и хипогликемия, за да предприеме подходящи действия;
- в дома винаги трябва да има на разположение ябълков сок, глюкоза или други подобни продукти;
- болногледачите трябва да адаптират покупките си към диетата на пациента;
- винаги да има под ръка списък с лица за контакт и техните телефонни номера (от службите за грижи, роднини, лекари, спешни лекари), за да може да извика специалисти в случай на хипогликемия/хипергликемия;
- по време на разходки и други физически дейности е необходимо винаги да се носи глюкоза, за да се предотврати хипогликемия при нужда;
- да напомнят на клиентите да посещават рутинните си профилактични прегледи;
- да следи за промени по кожата, тъй като при страдащите от диабет се наблюдава по-трудно заздравяване на рани. При поява на раничка е необходимо да се уведомят роднините, настойника или лекуващия лекар на клиента.
Диабетът може да бъде добре регулиран чрез подходящи лекарства и промяна в начина на живот.
Много важно е да се предотвратят състояния на хипогликемия и хипергликемия. Особено хипогликемията е животозастрашаващо състояние, което трябва да се избягва на всяка цена.
*Хипергликемия – високи нива на кръвната захар
*Хипогликемия – ниски нива на кръвната захар
Всеки реагира различно на колебанията в нивата на кръвната захар. Симптомите на хипогликемия могат да включват:
- Световъртеж;
- Бледа кожа;
- Изтръпване на устните, бузите или езика;
- Припадъци;
- Силен глад;
- Главоболие;
- Объркване;
- Невъзможност за концентрация;
- Изпотяване;
- Треперене;
- Замъглено зрение.
Понижаването на кръвната захар може да се появи и без симптоми.
Какво да правим при хипергликемичен пристъп (висока кръвна захар)?
Важно е клиентът да приема течности и да посетите лекар възможно най-скоро.
Какво да правим при хипогликемичен пристъп (ниска кръвна захар)?
Незабавно клиентът трябва да си набави енергия. Може да му се даде ябълков сок или глюкоза. Поискайте консултация с лекар в случай на тежка хипогликемия и при симптоми, които не отминават.
Здравословното състояние е когато колебанията в нивата на кръвната глюкоза бъдат сведени до минимум. Това може да се постигне с подходяща диета и най-вече с балансирано хранене, което означава във всяка порция храна да присъстват протеини, въглехидрати и мазнини.
Заместители на захарта
агаве, цикория, стевия, кокосова захар, еритритол и други.
Освен спазване на режим на хранене, редовните физически упражнения водят до естествено намаляване на нивата на глюкоза в кръвта и могат, наред с другото, да намалят количеството инсулин, което трябва да се доставя на организма отвън. Упражненията обаче повишават и енергийните нужди на организма. За да се предотврати хипогликемия, преди или по време на физическа активност трябва да се осигури подходящо количество енергия преди това.
Като цяло спортът и ежедневните физически упражнения имат положителен ефект върху нивата на кръвната захар. Упражненията тренират мускулите. Намаляването на теглото, при пациенти с наднормено тегло, също има благоприятно въздействие върху диабета. Въпреки това физическите упражнения винаги трябва да се съчетават с подходящ прием на енергия.